Konferencja Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii
Planowanie reformy polskiej nauki pod kątem zwiększenia jej innowacyjności oraz mechanizmy powiązania nauki i gospodarki, to główne tematy obrad rady Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii (PIGZT).
W zakończonej we Wrocławiu konferencji uczestniczyli m.in. eurodeputowany Jerzy Buzek oraz wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Maria Orłowska.
Jak powiedział na konferencji prasowej Buzek, Polska ma przed sobą dwa bardzo trudne wyzwania: dogonienie średniej europejskiej oraz uczestnictwo w wyścigu światowym, "by być konkurencyjnym w skali globu". "Mamy do wygrania dwa wyścigi i da się to zrobić, ale wymaga to pełnego porozumienia ośrodków politycznych i samorządowych z ośrodkami gospodarczymi i polską nauką" - mówił były premier.
W opinii Orłowskiej resort nauki i szkolnictwa wyższego jest w obecnej chwili dobrze przygotowany, do podjęcia tych wyzwań, mimo, że "jeśli chodzi o postrzeganie polskiej nauki nie tylko w Europie, ale i na świecie to nie jest za dobrze".
Wiceminister dodała, że aby wzmocnić wizerunek polskiej nauki, "konieczna jest zmiana sposobu postrzegania tego, co jest istotnym badaniem i kto powinien to badanie jako pracę naukową w Polsce wykonywać".
Orłowska dodała, że należy zmienić sposób oceny zaangażowania się pracowników naukowo dydaktycznych jak i naukowych we współpracę z przemysłem.
Orłowska podkreśliła, że właśnie teraz jest czas na integrację środowiska naukowego, "bo nie będzie nas stać na to, żeby każdy resort i każda dziedzina nauki dostała dofinansowanie, które sobie życzy".
PIGZT powstała 1 lutego br. Jej głównym celem jest tworzenie przyjaznego otoczenia prawnego i finansowego dla rozwoju sektora hi-tech w Polsce oraz popularyzacja przedsiębiorczości akademickiej.