Pobierz bezpłatną wersję próbną Solid Edge
CAMdivision partner SIEMENS Industry Software
Poznaj nowe funkcje SOLIDWORKS 2019

Aranżacja przestrzeni przemysłowej – Factory Design Utilities

09.03.2018 Skomentuj pierwszy

Pakiet narzędzi Factory Design Utilities jest składnikiem pakietu programów Autodesk PRODUCT DESIGN AND MANUFACTURING COLLECTION. Przykładem wykorzystania tych narzędzi może być opisany poniżej przykład projektowania stanowiska zrobotyzowanego do paletyzacji.

Projektując tego typu zespół i dysponując narzędziami Factory Design Utilities można w szybki i łatwy sposób stworzyć trójwymiarowy szkic systemu do dalszej analizy. Program dysponuje bogatą biblioteką części, co sprawia że stworzenie pierwszej wizualizacji projektu ogranicza się do „budowania z klocków”.

Obrazek 1: Widok środowiska projektowego Inventor i narzędzi Factory Design Utilities

Biblioteka Factory Assets posiada elementy jakie zastosowano w tym projekcie: przenośniki taśmowe, wózki widłowe, palety, barierki, regały, a nawet konkretne modele robotów przemysłowych.

Biblioteka zasobów Factory jest dużo bogatsza, zawiera kilkadziesiąt kategorii elementów wyposażenia np.: architektura, meble, konstrukcje, magazynowanie, dźwigi, paleta, podnośnik, pojazd, pojemnik, regał, tor, wózek, stół, zbiornik, operator stanowiska, przenośniki: taśmowe, rolkowe, podwieszane, […] Więcej informacji w linku tutaj >>>

Obrazek 2: Biblioteka przenośników

Obrazek 3: Jedna z kategorii – przenośniki wałkowe

Oczywiście bibliotekę tworzą także użytkownicy, na stronie factorywarehouse.autodesk.com można tworzyć własne parametryczne modele wyposażenia i udostępniać je jako zasoby Factory Assets. Modele wyposażone są w punkty zaczepienia zaznaczone jako zielone kółka. Po wybraniu punktu zaczepienia element łączy się z innym elementem i dostosowuje się wymiarami do reszty zespołu. To sprawia, że tworzenie linii transportowej, ogrodzenia bezpieczeństwa, barierek itd. staje się jeszcze szybsze.

Obrazek 4: Model 3D zrobotyzowanego stanowiska do paletyzacji

Wracając do samego stanowiska zrobotyzowanego, korzystając z bibliotek tworzymy wstępny layout w którym umieszczamy wszystkie elementy stanowiska. Dzięki integracji z AutoCADem możemy jednym kliknięciem przejść do widoku 2D i rysunku DWG. Znając wymiary możemy wyznaczyć np. wymagany zasięg robota przemysłowego, co będzie jednym z czynników do jego wyboru. Bardzo szybko możemy stworzyć kilka wersji naszego stanowiska, aby przeanalizować które z nich będzie najlepiej dostosowane do naszych wymogów.

Obrazek 5: Widok 2D zrobotyzowanego stanowiska do paletyzacji

Między widokami 3D a 2D można bardzo szybko się przełączać i pracować zamiennie w 2D lub w 3D. Po stworzeniu layoutu można przejść do stworzenia wizualizacji, która pokaże klientowi jak będzie wyglądało jego przyszłe stanowisko.

Obrazek 6: Wizualizacja zrobotyzowanego stanowiska

Autor: Damian Góral

ZOBACZ RÓWNIEŻ ...
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło:
 
Pobierz bezpłatną wersję próbną Solid Edge