Pobierz bezpłatną wersję próbną Solid Edge

4Designers - Symulacje i obliczenia w pracy konstruktora

Typ: Konferencja
Data wydarzenia: 24.05.2018
Czas trwania: 1 dni
Organizator: WABCO Polska
Miejscowość: Wrocław

W trakcie otwartego i bezpłatnego spotkania eksperci firmy podzielą się z doświadczonymi inżynierami wiedzą nt. obliczeń i symulacji wykorzystywanych w codziennej pracy konstruktora.

Uczestnicy odwiedzą także Centrum Testowe, które jest częścią Globalnego Centrum R&D WABCO.

Nowoczesne technologie, które na dobre wkroczyły do świata motoryzacji, powstają dzięki zaangażowaniu inżynierów, którzy z pasją rozwiązują zaawansowane problemy techniczne. Często posiłkują się przy tym skomplikowanymi metodami obliczeń, testów i symulacji, które będą tematem przewodnim obecnej, już III edycji spotkania dla inżynierów konstruktorów z cyklu WABCO4Designers.

Postęp technologiczny w motoryzacji i innych dziedzinach życia to efekt konsekwentnej, często wielomiesięcznej pracy wielu inżynierów. Przełomowe pomysły i rozwiązania powstają często dzięki kooperacji, dlatego WABCO jako lider innowacji chętnie dzieli się z inżynierami swoją wiedzą. Dla wielu z nich jesteśmy także kuźnią talentów – powiedział Paweł Pałubiński, Dyrektor Generalny WABCO Polska. Dla inżynierów spoza WABCO szczególnie cenny będzie kontakt z ekspertami-praktykami z działu obliczeń i symulacji, którzy na co dzień wspierają konstruktorów, i którzy podczas majowej edycji WABCO4Designers podzielą się swoimi doświadczeniami.

Obliczenia i symulacje jako wsparcie w pracy konstruktora

Obliczenia i symulacje są obecnie szeroko wykorzystywane przy konstruowaniu produktów w różnych sektorach gospodarczych, w tym m.in. w branży motoryzacyjnej, lotniczej czy AGD. To nieodzowny element inżynierii produktu. Podobnie WABCO powszechnie wykorzystuje wsparcie symulacyjne w swoim Globalnym Centrum Badawczo-Rozwojowym, w którym zatrudnionych jest ponad 300 inżynierów, z czego połowę stanowią konstruktorzy bezpośrednio odpowiedzialni za bezpieczeństwo projektowanych produktów. Aby to osiągnąć niezbędne jest wsparcie zespołu obliczeń i symulacji, który przy wykorzystaniu zaawansowanych metod i narzędzi dokonuje oceny wytrzymałości, funkcjonalności i żywotności. (...)

Prezentacje tematyczne:

W trakcie WABCO4Designers uczestnicy spotkania będą mieli okazję zapoznać się tematyką wykorzystania symulacji numerycznych w procesie konstruowania produktów. Swoje tematy zaprezentują trzej przedstawiciele działu R&D:

 • Krzysztof Hyzopski, kierownik ds. obliczeń i symulacji w dziale inżynierii produktu - „Obliczenia wału korbowego sprężarki tłokowej”
 • Karol Czekaj, starszy inżynier ds. obliczeń i symulacji - „Obliczenia połączenia śrubowego na przykładzie sprężarki”
 • Damian Bodniewicz, inżynier tego samego obszaru, a także doktorant Politechniki Wrocławskiej w Katedrze Mechaniki i Inżynierii Materiałowej - „Analiza numeryczna pokrywy elektroniki wykonanej z tworzywa sztucznego ze wzmocnieniem”.

Spotkanie zakończy się panelem dyskusyjnym oraz wizytą na hali produkcyjnej oraz w Centrum Testowym WABCO.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Aby wziąć udział w wydarzeniu należy wysłać swoje zgłoszenie na adres e-mail: 4designers@wabco-auto.com.

O możliwości udziału w spotkaniu decyduje kolejność zgłoszeń.

24 maja 2018 roku o godzinie 17:00 w siedzibie firmy WABCO we Wrocławiu przy ulicy Ostrowskiego 34.

AGENDA

17.00 Analiza numeryczna pokrywy elektroniki wykonanej z tworzywa sztucznego ze wzmocnieniem

 • jak czytać wyniki symulacji procesu wtrysku?
 • anizotropia własności materiału po procesie wtrysku na przykładzie połączenia zatrzaskowego (symulacja vs test)
 • czym jest i jaki ma wpływ linia łączenia strugi (weld line)?
 • wskazówki do konstruowania wynikające z symulacji wtrysku

17:40 Obliczenia połączenia śrubowego na przykładzie sprężarki

 • procedura dokręcania (moment, kąt)
 • zjawisko osadzania
 • składowe momentów tarcia
 • rekomendowana siła połączenia a rzeczywistość
 • wykres złącza podatnego

18:15 Obliczenia wału korbowego sprężarki tłokowej

 • rozkład sił w układzie korbowo-tłokowym
 • wpływ przekładni na obciążenia wału
 • obliczenia zmęczeniowe wału
 • zastosowanie bioniki w konstrukcji wału

18:50 Wizyta na hali produkcyjnej i w Centrum Testowym R&D