Michał Mikulski Akademicki Mistrzem Innowacyjności
Doktorant Politechniki Śląskiej Michał Mikulski zwyciężył w II edycji konkursu Akademicki Mistrz Innowacyjności. Jego praca "Prototyp biomedycznego ramienia robotycznego sterowanego elektromiogramem" okazała się najciekawsza spośród 36 projektów zgłoszonych do konkursu.
Konkurs Akademicki Mistrz Innowacyjności jest adresowany do absolwentów szkół wyższych, których prace magisterskie dotyczą zagadnień: ekoinnowacji, innowacji w sektorze usług, popytowego podejścia do tworzenia innowacji lub nowego podejścia do zamówień publicznych.
"Byliśmy bardzo usatysfakcjonowani wysokim poziomem prac nadesłanych do II edycji konkursu. Wyróżniliśmy innowacyjne i oryginalne pomysły, które mają również praktyczne możliwości wdrożenia" - powiedziała prezes organizującej konkurs Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) Bożena Lublińska-Kasprzak.
Laureata konkursu Michała Mikulskiego z Zakładu Sterowania i Robotyki, Instytutu Automatyki Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej nagrodzono za prototyp robota noszonego, który z sukcesem może służyć do rehabilitacji ruchowej osób z amputacjami wysokimi, zanikiem mięśni lub chorobami pokrewnymi.
Obecnie na Politechnice Śląskiej laureat konkursu pracuje nad egzoszkieletem kończyn dolnych, czyli nietypowym robotem noszonym na nogach, który ułatwi poruszanie się osobom niepełnosprawnym.
"Egzoszkielet to typ robota noszonego. Konstrukcja, którą zakładamy na siebie po to, by wzmacniać działanie naszych nóg, nie obciążając kręgosłupa, jednocześnie umożliwiając sterowanie robotem samemu użytkownikowi lub jego lekarzowi" - wyjaśnił PAP Michał Mikulski.
Egzoszkielety nie mają zastąpić utraconych kończyn, ale umożliwić ruch osobom, które samodzielnie nie są do niego zdolne. Z konstrukcji mogą korzystać również osoby sprawne. "Egzoszkielet jest po to, by pomóc człowiekowi wykonać to, czego sam nie jest w stanie zrealizować. Po prostu wzmacnia kończyny, które utraciły całą lub część swojej funkcjonalności" - opisał w rozmowie z PAP młody uczony.
Dwa wyróżnienia w konkursie przyznano absolwentom Uniwersytetu Łódzkiego. Joannę Marciniak wyróżniono za "Opracowanie testu zainteresowań zawodowych osób z niepełnosprawnością intelektualną przy użyciu technik audiowizualnych". Jak czytamy w uzasadnieniu "rozwiązanie przedstawione w pracy wypełnia lukę na rynku narzędzi psychometrycznych i ułatwia dokonanie wyboru zawodu, bądź kierunku kształcenia zawodowego osobom niepełnosprawnym intelektualnie".
Drugie wyróżnienie otrzymał Sebastian Szklarek, autor pracy "Zastosowanie geowłókninowych, biodegradowalnych złóż do usuwania zanieczyszczeń azotanowych i fosforanowych z zasobów wodnych". "Metody opisane w pracy poszerzyły pulę rozwiązań stosowanych do oczyszczania zasobów wodnych z azotanów i fosforanów. Dzięki swojej wysokiej skuteczności i niskim kosztom inwestycyjnym rozwiązania te można zastosować na szeroką skalę na terenie całego kraju" - czytamy w komunikacie PARP.
Nagrodę specjalną prezesa PARP otrzymał Krzysztof Benedykciński z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu za pracę pt. "Badanie użyteczności produktów internetowych na przykładzie autorskiej aplikacji mobilnej". "Kapituła doceniła przygotowanie autora w zakresie praktycznego wykorzystania metod badawczych oraz biznesowy wymiar przedstawionych rozwiązań odpowiadających na aktualne potrzeby rynku" - głosi uzasadnienie.
Akademickim Mistrzem Innowacyjności może zostać autor pracy, która uzyskała ocenę minimum dobrą i obroniona została w terminie przewidzianym w regulaminie konkursu. Prace podlegają niezależnej ocenie dwóch członków kapituły. Kryteria uwzględniają powiązanie zakresu pracy z tematyką konkursu, innowacyjność i oryginalność przedmiotu pracy, a także praktyczne możliwości wdrożenia przedstawionego w pracy rozwiązania.