CC OPEN DAYS 2024

Radan

Typ: CAD CAM
Producent: Planit
Wersja językowa: Polski
Platforma OS:

Oprogramowanie RADAN jest pakietem w pełni zintegrowanych ze sobą modułów użytkowych, ukierunkowanym na zagadnienia związane z produkcją elementów blaszanych. Dostarcza on narzędzi kompleksowo wspomagających proces wykonania części od fazy projektowania, poprzez opracowanie procesu technologicznego, do wygenerowania programu sterującego obrabiarką CNC


RADRAFT

W fazie projektowania użytkownik ma do dyspozycji moduł CAD 2D, dostarczający zarówno podstawowych jak i bardziej zaawansowanych funkcji pozwalających na wprowadzenie zarysu geometrii wykonywanego detalu. Posiada przydatne narzędzia służące przygotowaniu detalu do kolejnych operacji: obłożenia narzędziami oraz wycięć wewnętrznych. Moduł umożliwia wymianę danych za pomocą plików typu DXF, DWG, IGES, co ułatwia współpracę z partnerami i klientami.


RAD 3D 

Pakiet posiadający wyspecjalizowane narzędzia do modelowania elementów typowych dla przemysłu arkuszy blach. Pozwala na szybkie wykonanie projektu zagiętej części blaszanej, po czym rozgięcie jej (przy uwzględnieniu podstawowych parametrów materiału takich jak minimalne promienie zagięcia, itp.) do postaci detalu przygotowanego do wycięcia z arkusza blachy. Posiada narzędzia do składania zespołu 3D z kilku części 2D, rozwijania elementu 3D do płaszczyzny. Modele 3D, mogą być użyte w module RadbendCNC do generowania programów CNC na prasy do gięcia. Możliwy jest import plików z programu Solid Works i innych programów do projektowania.


RADPUNCH

Moduł ten obsługuje wykrawarki CNC i służy do obłożenia narzędziami detalu, który chcemy obrabiać. Posiada funkcje pozwalające na analizę wprowadzonej geometrii pod względem poprawności i możliwości przeprowadzenia obróbki oraz na ewentualną jej modyfikację. W module tym dokonujemy wyboru materiału półfabrykatu oraz maszyny, na której wykonywane będzie wykrawanie. Najważniejszą funkcją tego modułu jest możliwość automatycznego lub ręcznego naniesienia narzędzi dla każdego miejsca, które chcemy obrabiać. W przypadku wykonania automatycznego naniesienia ścieżek narzędzia, istnieje oczywiście możliwość modyfikacji otrzymanych wyników, tak aby odpowiadały wymaganiom technologa. Od momentu, wybrania wykrawarki program na każdym kroku sprawdza zgodność ustawień użytkownika ze specyfiką maszyny, nie dopuszczając do sytuacji wygenerowania błędnego programu. Narzędzia pobierane są ze standardowych bibliotek, lub mogą być dodawane przez użytkownika. Użytkownik uzyskuje też dostęp do dużej ilości funkcji dodatkowych. Pozwalają one na optymalne dostosowanie ścieżek narzędzia, zarówno pod względem minimalizacji czasu obróbki, jak i zużycia maszyny.


RADPROFILE

Pakiet przystosowany jest do obsługi maszyn CNC; wycinarek laserowych, plazmowych, wodnych. Schemat postępowania i dostępne funkcje są podobne do występujących w module Radpunch. Dodatkowo tryb ten posiada inteligentną funkcję umożliwiającą układanie obok siebie różnych części, oddzielonych od siebie na odległość grubości cięcia, efektem, czego jest redukcja czasu obróbki jak również obniżenie zużycia materiału. Kolejnym narzędziem jest funkcja unikania przegrzania materiału, w której Radan generuje ruchy cięcia w odpowiednim porządku, nie dopuszczając do sytuacji, w której w ciągu krótkiego czasu cięcie jest wykonywane na małej powierzchni materiału. Innym narzędziem jest funkcja generowania ścieżki cięcia w ten sposób, aby nie doszło do potencjalnej kolizji głowicy tnącej z wyciętym skrawkiem materiału, który po wycięciu nie został usunięty z pola obróbki. Zarówno moduł Radpunch jak i Radprofile posiadają możliwość programowania ruchów zsypu oraz pobierania arkuszy blach jak i wyciętych detali dla obrabiarek, które je obsługują. Ustawienia skojarzone z rodzajem maszyny, materiałem oraz jego grubością mogą być automatycznie zapisane a następnie odtworzone dla innego programu z tymi samymi parametrami.


RADNEST

Następnym modułem jest moduł przygotowania arkusza blachy. Tu użytkownik uzyskuje dostęp do funkcji automatycznego lub ręcznego rozmieszczania detali na arkuszu blachy. Funkcje te pozwalają na pracę z jednym lub kilkoma różnymi detalami jednocześnie. Funkcja automatycznego rozmieszczania detali zawiera zestaw opcji, których modyfikacja pozwala uzyskać efekt maksymalnego wykorzystania arkusza. Również i tu zapewniono możliwość ręcznego wprowadzania poprawek. Ponadto użytkownik może ustalać harmonogram detali do wycięcia, nadając każdemu z nich priorytet, tworząc w ten sposób plan produkcji. Dostępne jest również narzędzie optymalizacji wykorzystania odpadów. Istnieje możliwość zapamiętania arkuszy blach, które nie zostały w pełni wykorzystane i użycie ich przy realizacji następnych programów wykrawania. 


Po odpowiednim rozmieszczeniu detali na arkuszu, użytkownik może ustalić kolejność obróbki ręcznie lub automatycznie. W trybie nadawania kolejności obróbki możliwe jest pisanie podprogramów jak również ręczna edycja programu, zamienionego w dalszej fazie na program maszyny. Po kompilacji programu możemy wykorzystać bardzo przydatne narzędzie symulacji, które pozwala na obserwację ruchów maszyny i dokonanie ich weryfikacji. Bardzo ważną cechą oprogramowania jest to, iż na każdym etapie projektowania procesu technologicznego, program czuwa nad tym, aby zostały zachowane wszystkie parametry zapewniające bezpieczne i bezawaryjne działanie maszyny. Na koniec, wygenerowany program można bezpośrednio wysłać do sterownika maszyny (transfer danych „DNC”) lub zapisać do pliku. 

 

RADBEND
Jest to program zawierający funkcje potrzebne do kompleksowej obsługi procesu gięcia arkuszy blach. System ma możliwość importowania modeli 3D z programu Solid Works i innych programów do projektowania jak również wczytania rysunku płaskiego i wygenerowanie zagięć we wskazanych miejscach, zgodnie z wprowadzonymi przez technologa ustawieniami. System dokonuje sprawdzenia wczytanej w ten sposób części i określa optymalną kolejność ruchów gięcia. W sposób automatyczny dokonuje wyboru narzędzi oraz ustalenia pozycji zderzaków, zapewniające poprawne pozycjonowanie arkusza blachy. Technolog ma możliwość ręcznego skorygowania parametrów gięcia, zmiany automatycznie dobranych zderzaków i narzędzi. Może operować przy tym własną biblioteką narzędzi, odwzorowującą rzeczywisty magazyn narzędzi. Ogromną zaletą rozwiązania RadbendCNC jest tryb autonomiczny programowania, dzięki któremu redukuje się czas przestoju maszyny, związany z wprowadzaniem programu i jego weryfikacją. Kolejnym niezastąpionym narzędziem jest Symulacja 3D procesu gięcia, która pozwala na obserwację obszaru roboczego pod dowolnym kątem, stosując przybliżenia. W sposób realistyczny prezentowany jest nie tylko zginany detal oraz ruch narzędzi ale również cała maszyna, która jest wczytana na samym początku programowania. Dzięki temu proces symulacji wychwytuje wszystkie potencjalne kolizje i daje możliwość skorygowania ich, jeszcze przed przystąpieniem do realizacji programu. Jest to ogromna zaleta tego systemu pozwalająca na uniknięcie kosztownych prób i pomyłek. Kolejnym efektem pracy modułu jest generowanie zilustrowanych arkuszy ustawczych przeznaczonych dla operatora prasy, pokazujące sposób ustawienia blachy oraz sekwencję gięć, umożliwiające prostą i szybką obsługę maszyny.
Radan obsługuje szeroką gamę maszyn: Amada, Beyeler, Darley, Edwards Pearson, Pullmax/Ursviken, Safan, Trumpf i inne.

Tagi:
Komentarzy: Skomentuj pierwszy
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło:
 
REKLAMA
Praca dla inżynierów na 3DCAD.pl
Praca dla inżynierów na 3DCAD.pl