Wypróbuj Solid Edge za darmo
Drukarka 3D, która drukuje z cukru

Internal Server Error

The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request.

Please contact the server administrator at webmaster@3dcad.pl to inform them of the time this error occurred, and the actions you performed just before this error.

More information about this error may be available in the server error log.

Targi Innoform
Targi 3D SOLUTIONS – poznański know-how o branży druku 3D
Targi Kielce - STOM i Wirtoprocesy 2017
SOLIDWORKS WORLD 2017 #SWW17

Drukarka 3D, która drukuje z cukru

12.09.2016 Skomentuj pierwszy

Na 11 dniowych warsztatach z robotyki na Architectural Association Visiting School w Hong Kongu kierowanej przez Victor'a Leung'a uczestnicy zaprojektowali i zbudowali drukarkę 3D wykorzystującą cukier jako materiał do tworzenia elementów.

Celem tych warsztatów było pogłębienie wiedzy z tematyki CNC, robotów i druku 3D. Warsztaty składały się z sesji teoretycznych i praktycznych, gdzie studenci uczyli się i budowali maszyny CNC od podstaw.

Zaczynając od teorii, silników krokowych, sterowania CNC, mechaniki, elektroniki, kontroli temperatury, programowania i systemów CAD CAM uczniowie w szybkim tempie doświadczalnie poznają nowe zagadnienia i je wdrażają w konkretnych projektach.

Studenci inspirując się drukarką 3D do szkła opracowaną na MIT Media postanowili zbudować maszynę która będzie wykorzystywać cukier jako surowiec, przetapiać go i nakładać warstwowo tak by przypominała szkło. Cukier jako materiał zachowuje się podobnie do szkła, wykazuje lepkość wraz ze zmianą temperatury. W tym przypadku mechanizm podający wykorzystuje grawitację i roztapia cukier w dyszy podającej surowiec.

Zarówno dysza jaki i zbiornik na cukier powstały na zamówienie. Takiego elementu nie udało by się zbudować na warsztatach, wymagana była wodoszczelność zbiornika, odporność na temperaturę sięgająca nawet 150 stopni Celsjusza, a także izolacja od pozostałych elementów drukarki. Nie bez znaczenia była także jego prostota w celu utrzymania czystości i mycia. Jako system CAD CAM wykorzystano program Rhino 5.0, który sterował urządzeniem.

Można by powiedzieć że taka drukarka to niczemu nie potrzebna inicjatywa, gdyż drukowane kolorowych rzeźb rozpadających się w wysokiej wilgotności i przyciągającej niechciane owady może być bez sensu, jednakże edukacja i doświadczalne aspekty odkrywania nowych technologii biorą górę. Każdy z nas w wieku młodzieńczym pewnie marzył o takim sprzęcie w domu, a przynajmniej chciał mieć możliwość skorzystać z takiej drukarki.

Jesteśmy ciekawi, kiedy na polskich uczelniach zmieni się podejście do studenta i zaczniemy w sposób kreatywny poznawać teorię i doświadczać ją na warsztatach. A może takie zajęcia już są i odbywają się?

Efekty możecie podziwiać sami.

ZOBACZ RÓWNIEŻ ...
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: