Wypróbuj Solid Edge za darmo
Additive Manufacturing Meeting 2017
Targi Innoform
Targi 3D SOLUTIONS – poznański know-how o branży druku 3D
SOLIDWORKS WORLD 2017 #SWW17
Podwodne roboty zaprojektowane w SOLIDWORKS

IGES vs STEP – Przewodnik

02.09.2016 Skomentuj pierwszy
iges step  

Dla dużej grupy inżynierów sytuacja, którą opisałem w kolejnym zdaniu jest codziennością i będzie wyglądała bardzo znajomo. “Inżynier A” musi wysłać część, którą zaprojektował przy użyciu SOLIDWORKS “Inżynierowi B”, , który pracuje w Pro Engineer. Jak wiemy jest to problemem i  nie będzie mógł go otworzyć w innym.

Jest to kwestia zastrzeżonych formatów przez producentów, który trwa od dziesięcioleci. Firmy produkujące oprogramowania CAD chcą promować rozwiązania przy wykorzystaniu własnych pakietów modelowania, a jednym ze sposobów, aby to zrobić jest tworzenie własnych formatów pliku. Każde oprogramowanie ma własny format pliku, więc komunikacja między nimi jest dużym problem.

Na szczęście jest rozwiązanie, możliwość zapisania naszych modeli w neutralnym formacie. Neutralny format pliku to taki, który może być przekazywany pomiędzy różnymi programami, a także czasem i wersjami. Mam tu ma myśli otwieranie modelu w starszych wersja. W naszym przypadku inżynierowie mogą przekazywać sobie pliki w tych właśnie formatach i pracować z nimi w razie potrzeby.

Najczęstsze warianty tych neutralnych formatów plików jest IGES oraz STEP. Można rozpoznać te formaty po rozszerzeniu pliku, który kończy się na: .iges, .igs, .stp lub .step.

Trochę historii

W połowie lat siedemdziesiątych, rząd Stanów Zjednoczonych miał problem ze stosowaniem formatów przez wszystkich producentów CAD’a. Miliony dolarów oraz niezliczone godziny zostały zmarnowane na żmudny proces wymiany i konwersji danych między wszystkimi systemami. Można sobie wyobrazić jak ten proces wyglądał przy projekcie np. lotniskowca z setkami dostawców.

Więc “Air Force”  w połączeniu z “Boeingiem” i kilku innych partnerów z branży, uruchomili projekt, aby stworzyć neutralny format pliku. Wynikiem tej kooperacji był IGES (Initial Graphics Exchange Specification), który jest bardzo elastycznym formatem plików, który ujednolica dokumentacje 2d, model 3d i może on być używany przez wszystkie główne oprogramowania CAD.

Od lat osiemdziesiątych, Departament Obrony USA wymagał, aby format IGES był stosowany do wszystkich zamówień w dziedzinie obronności, a to również zostało przyjęte w innych gałęziach przemysłu.

STEP (Standard for the Exchange of Product data) został stworzony w latach osiemdziesiątych i został uznany z ulepszenie formatu IGES przez ISO (International Standards Organization), w celu stworzenia globalnego standardu dla różnych typów formatów.

IGES vs STEP

IGES jest najbardziej rozpowszechnionym formatem i jest obsługiwany przez prawie wszystkich głównych systemów CAD na całym świecie.

Plik zawiera podstawowe informacje:

  • Geometria 2D i 3D ,
  • adnotacje i linie,
  • Elementy do modelowania metodą elementów skończonych (MES).

STEP jest nowszym standardem, a zatem nie jest tak bardzo rozpowszechniony jak IGES, lecz jego popularność wciąż rośnie.

Pliki STEP zawierają te same informacje co IGES oraz kilka dodatkowych:

  • topologia,
  • tolerancja,
  • właściwości materiału.

Podsumowanie

Większości przypadków, kiedy zależy nam tylko na dokumentacji lub modelu 3D, jeden i drugi format sobie poradzi. Dla kompatybilności najbezpieczniej zacząć od formatu IGES, ponieważ jest bardziej popularny, a co za tym idzie większość programów CAD sobie z nim poradzi.

Jednak inżynier powinien również wziąć pod uwagę jakie informacje są udostępniane razem z modelem. Jeśli plik musi zawierać więcej informacji np. tolerancje, właściwości materiału itd. to należy użyć STEP. A może tych informacji właśnie nie chcesz przekazywać?

Autor: Łukasz Siwiec

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: