CC OPEN DAYS 2024

NX 11 - co nowego? (Video)

02.08.2016 Skomentuj pierwszy
nx 11 cad cam cae 

NX 11 & Realize Shape – nowe opcje

Realize Shape jest nową technologią modelowania (rozwijaną od NX 9) umożliwiającą szybkie projektowanie części, a samo projektowanie modelu rozpoczynane jest od prymitywu np. kuli. Dzięki specjalnym poleceniom bryła jest poddawaniu „plastycznemu” rozciąganiu. Podczas rozciągania można tworzyć nowe segmenty na których będą wykonywane kolejne operacje.

W NX 11 wprowadzono nowe opcje dotyczące m.in. segmentowania prymitywów, kontroli styczności, dzielenia geometrii regionów, tworzenia kopii i luster…

Swept Volume

Parametryczne modelowanie bryłowe jest podstawą nowoczesnego projektowania 3D, dlatego w NX wprowadzono kolejną innowacyjną operację Swept Volume (wyciągnięcie bryły po ścieżce).

Swept Volume Umożliwia projektowanie w dokładnie taki sam sposób w jaki będzie przebiegał proces obróbki przy wyciągnięciu bryły wzdłuż krzywej 2D lub 3D.

W operacji można precyzyjne określić orientację modelu narzędzia – normalnie, równolegle lub pod dowolnym zdefiniowanym kątem w stosunku do ścieżki wyciągnięcia.

Flatten 3D faces to a plane

Kilka ostatnich wersji systemu NX wprowadziło szereg narzędzi dla konkretnych branż, szczególnie dla lotnictwa.

Projekty żeber i podłużnic stanowiły główny punkt wersji NX 10 – prace nad tymi aspektami były kontynuowane w wersji NX 11.

Nowa wersja zawiera również narzędzia związane ze rozwijaniem i formowaniem oraz skupiaj się szczególnie na elementach o podwójnej krzywiźnie – bez względu na metodę wytwarzania lub stosowany materiał, który może być np. tkaniną, plastikiem lub metalem.

Już od jakiegoś czasu narzędzia do rozwinięć w NX umożliwiały użytkownikom wzięcie złożonej powierzchni lub zestawu powierzchni i ich rozwinięcie.

Narzędzia te są jednak dość mocno oparte na metodzie CAE, dlatego w nowym NX 11 stworzono nowe narzędzie z poziomu projektanta.

Nowy zestaw narzędzi do rozwinięć „wystrzega” się metody elementów skończonych CAE i wykorzystuje do rozwinięć bezmateriałową metodę deformacji minimalnej. Daje to niemal dokładnie ten sam rezultat jak CAE, ale w kilkukrotnie krótszym czasie.

W tym celu, wybieramy powierzchnię lub powierzchnie do rozwinięcia, wybieramy punkt w przestrzeni, do którego chcemy rozwinąć powierzchnie, główny kierunek i… tyle!

Istnieją również narzędzia, które umożliwiają nam przeprowadzenie analiz, takich jak mapowanie zniekształceń, przedstawiające miejsca, w których mogą wystąpić pęknięcia lub punkty spęczenia.

Variable Offset Face

Często trudno wyróżnić jedno z wielu nowych poleceń, które warto opisać. Variable Offset Face (zmienne odsunięcie ścianki) warto z pewnością do nich należy, ponieważ pokazuje wysoki stopień zaawansowania technik modelowania w NX CAD.

Biorąc np. pod uwagę jeden zestaw powierzchni, tworzący zewnętrzny kształt karoserii drzwi samochodu, a następnie kolejny zestaw stanowiący wewnętrzny kształt. Wielkość przestrzeni pomiędzy tymi dwoma elementami znacznie się różni w rzeczywistości. Drzwi mają np. elementy wzmacniające, które są wymagane do zredukowania ciężaru, czy też muszą zapewnić dostęp do montażu innych elementów.

Zaprojektowanie tej powierzchni wewnętrznej to skomplikowana sprawa… Nowa opcja zmiennego odsunięcia w NX 11 umożliwia nam utworzenie wskazanych elementów i odsunięć w konkretnych, wskazanych miejscach, w jednej operacji!

NX 11 & Sketcher 2D

Projektanci spędzają znaczną ilość czasu na tworzeniu i modyfikacji szkiców, które sterują geometrią. W NX 11 szkicownik posiada szereg ulepszeń, które dają większą kontrolę i sprawiają, że łatwiej wprowadzać zmiany i znaleźć potrzebne informacje. Na przykład, można zdecydować czy mają być wyświetlane automatyczne wymiary, dzięki czemu ekran jest bardziej przejrzysty, zachowując jednocześnie zalety automatycznego wymiarowania.

Podczas przesuwania geometrii w szkicu uzyskujemy dynamiczny podgląd krzywych, które są w ruchu i związanych z nimi wymiarów. Łatwiej też można przeskalować geometrię szkicu lub określoną grupę krzywych.

NX & PMI from Legacy Drawing

W NX 11 można automatycznie przekonwertować widoki rysunkowe i obiekty do widoków modelu i obiektów PMI. Konwersja do PMI może być wykonywane interaktywnie lub za pomocą automatycznego przetwarzania.

1 2 3
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: