CC OPEN DAYS 2024

Nowa wersja SprutCAM 10 - poznaj nowe funkcje

09.12.2015 Skomentuj pierwszy

Już wkrótce wydanie nowej 10 wersji oprogramowania SprutCAM. Nowa wersja przyniesie szereg pozytywnych zmian i nowych funkcji. Oto kilka z nich:

Nowa operacja Scallop (stały krok w bok)

Ścieżka narzędzia rozpoczyna się od krzywych leżących na powierzchni części i wielokrotnie przesuwana jest do wewnątrz. Równy krok w bok na całej powierzchni części gwarantuje zachowanie właściwego toru narzędzia co doskonale nadaje się do obróbki skomplikowanych form i płaskorzeźb przy wysokich prędkościach.

Do głównych cech operacji Scallop należy m.in.:

  • błyskawiczne obliczanie ścieżki narzędzia,
  • jeden wjazd i wyjazd jeśli możliwe jest obrócenie,
  • wysoka prędkość obróbki skrawaniem,
  • możliwe jest generowanie ścieżek z zaokrąglonymi narożnikami.

scallop

Zmiany w operacji frezowania powierzchni (planowanie)

Operacja frezowania powierzchni usuwa materiał przygotówki z górnego poziomu części. Trzy strategie są dostępne.

a) Wysoka spiralna prędkość. Dzięki tej strategii generowana jest spiralna ścieżka narzędzia. Przejścia narzędzia tworzone są w taki sposób, aby nigdy nie przekraczać podanego kroku w bok, dlatego też możliwe jest ustawienie maksymalnej prędkość posuwu bez obawy uszkodzenia narzędzia. Ostre narożniki ścieżki narzędzia mogą być zaokrąglone. Wykorzystywana technika Roll-in maksymalizuje żywotność narzędzia. Dozwolone wartości kroku w bok mogą być ustawione na maksymalnie 99% średnicy narzędzia.

b) Zygzak. Prosta zygzakowata ścieżka narzędzia – doskonała do usuwania cienkiego materiału od góry elementu. Ścieżka generowana jest w taki sposób aby zapewnić jak największą skuteczność zbierania materiału. Nie istnieje tu zjawisko cięcia powietrza. Poszczególne przejścia między segmentami mogą być wykonywane w materiale.

c) Równoległa (wznosząca i konwencjonalna).

plane
Ścieżka spiralna specjalnie skonstruowana w taki sposób, aby nie zostawiać wysp na detalu.

Zoptymalizowane wykończenie powierzchni i złożone wykończenie zostały przeprojektowane

W wersji poprzedniej czynności te składały się z dwóch różnych parametrów zawartych w jednej grupie co powodowało pewien dyskomfort pracy. Obecnie operacje te są kompletne i niezależne.

wyk_pow

Operacja cięcia nożem


Cięcie nożem jest opracowywane do kontroli narzędzia, które musi być skierowane wzdłuż ruchu. Narzędziem może być w tym przypadku np. nóż lub piła. Wymagane jest tu jednoczesna płynna obsługa 6 osi.

Cechy: możliwość korzystania z nowego rodzaju narzędzi.

knife

Nowa funkcja podglądu ścieżki narzędzia „na żywo”


Niektóre operacie otrzymały specjalny podgląd ścieżki narzędzia w czasie rzeczywistym. Ścieżka pojawia się po kliknięciu na jeden z parametrów w oknie właściwości. Po zmianie parametrów, na przykład kroku lub kąta obróbki – podgląd uaktualnia bezpośrednio się aktualizuje. Można zmienić niektóre właściwości wyświetlania bezpośrednio w oknie graficznym poprzez przeciągnięcie odpowiednich obiektów.

podglad_sc

Rozszerzenia skrawania przy wysokich prędkościach

Nowe trochoidalne łuki zmniejszają długość ścieżki narzędzia o 20% w porównaniu z poprzednią wersją SprutCAM’a. Obciążenie narzędzia jest tu mniejsze i bardziej gładkie. Większość z połączeń jest zaokrąglona. Wiele połączeń jest wykonywana bez cofania się do poziomu bezpiecznego.

Zalety: gładkie przejścia, większa trwałość narzędzia, krótsze ścieżki narzędzia.

roz_wys_pr

Obróbka z cech (FBM)

Zwiększono funkcjonalność obróbki opartej o cechy. Do wcześniejszych typów rozpoznawanych operacji tj. proste i schodkowe otwory dodano „rowki w otworach” (prostokątne, trapezowe, okrągłe itp.). Tym samym za pomocą z FBM możliwe stało się łatwe i szybko programowanie cykli obróbki otworów o dowolnej złożoności.

adnotacje

Nowa operacja cięcia strumieniem 4D

Cięcie strumieniem może być użyte do ciecia wodą, laserem, plazmą itp. Czyli wszędzie tam, gdzie do cięcia używane jest narzędzie typu wiązka. Możemy tu wycinać proste i bardziej skomplikowane kształty z pochylonymi bokami. Kontury robocze są ustawiane tak samo jak w przypadku operacji cięcia drutem (EDM), jednak generowana ścieżka powstaje w formacie „punkt + normalna” lub „Punkt + osie obrotowe maszyny”.

ciecie_4osie

Nowa operacja Spawanie 5D

Operacja realizuje funkcjonalność automatycznego spawania i obliczania geometrii bez odniesienia do konkretnego typu urządzeń spawalniczych (czyli nie generuje konkretnego polecenie do lasera, łuku spawalniczego, palnika gazowego czy np. urządzenia ultradźwiękowego). Wystarczy dodać krawędź pomiędzy częściami, które mają być zespawane a system automatycznie obliczy kąty w każdym punkcie krzywej, tak aby głowica spawalnicza była ustawiała się jak najbliżej środka pomiędzy ścianami i nie kolidowała z nią. Można tu przejść do trybu symulacji, aby zobaczyć w jaki sposób materiał jest dodawany do miejsca kontaktu z głowicą spawalnicza.

spaw

Nowa operacja „Cladding” – okładzina/nadkładanie

Realizuje koncepcję wytwarzania dodatku, przy której w przeciwieństwie do skrawania materiał nie jest usuwana a dodawany do przedmiotu obrabianego. Umożliwia to na przykład nakładania na powierzchni warstwy materiału o określonych właściwościach (posiadającego większą twardość, wytrzymałość, odporność na korozję i/lub wysoką temperaturę, właściwości antypoślizgowe itp.).

nadkładanie

1 2
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: