Połączone zastosowanie skanerów Freestyle3D i Focus3D

27.10.2015 Skomentuj pierwszy

Połączenie przenośnego i naziemnego skanera FARO umożliwiło firmie Captae zeskanowanie w 3D całej powierzchni ruiny na rynku El Born i utworzenie siatki 3D w wysokiej rozdzielczości o realistycznej strukturze z zadowalającym rezultatem.

„Antiguo Mercado” (Stary Rynek) w dzielnicy El Born w Barcelonie o powierzchni 8000 m² jest największym miejskim wykopaliskiem w Europie

Patrząc na plac „Born Centro Cultural” (Centrum Kultury Born) w Barcelonie, można sobie wyobrazić życie codzienne Barcelony na przełomie XVII i XVIII wieku. Przypomina to spacer ulicami miasta, które opierało się oblężeniu przez wojska Filipa V aż do kapitulacji 11 września 1714 roku. Jest to największe miejskie wykopalisko w Europie o powierzchni 8000 metrów kwadratowych. Wymiary, stan zachowania i wydarzenia historyczne, które to miejsce reprezentuje sprawiają, że jest ono niepowtarzalne i wyjątkowe. Dzięki dokumentacji historycznej możliwe było ustalenie nazwisk żyjących tu kiedyś rodzin.

Wyeksponowane dzisiaj odcinki ruiny wewnątrz Centrum Kultury Born są dość rozległe i spektakularne. Mimo tego wciąż pozostaje jeszcze ogromna przestrzeń do zbadania i przeanalizowania. Dlatego Połączone zastosowanie skanerów Freestyle3D i Focus3D w Centrum Kultury Born w Barcelonie Instituto de Cultura de Barcelona (ICUB – Instytut Kultury w Barcelonie) wspiera utworzenie aplikacji, która zgromadzi całą tę wiedzę, pozwalając odkryć bogate dziedzictwo reprezentowane przez Centrum Kultury Born.

Odpowiedzialność za projekt i koordynację pracy poszczególnych zespołów zaangażowanych w tworzenie tej aplikacji wziął na siebie zespół Creueta 119. Aby ułatwić odtworzenie placu i zwiększyć jego dostępność, zaproponowano wykonanie realistycznych pomiarów 3D z zachowaniem pełni szczegółów. Zespół Creueta 119 korzysta z doświadczenia firmy Captae i studia Leonard Blum, aby przeprowadzić skanowanie 3D całej powierzchni placu i utworzyć siatkę 3D w wysokiej rozdzielczości o realistycznej strukturze, zoptymalizowaną również pod kątem systemów iOS i Android. Zespół złożony z Captae i Leonard Blum stanowi doskonałe połączenie doświadczenia firmy Captae w digitalizacji za pomocą skanera laserowego 3D oraz doświadczenie studia Leonard Blum w retuszowaniu, teksturyzacji i optymalizacji modelu.

Obrazy z pomiarów 3D studni, wykonane za pomocą systemu FARO Freestyle3D

Digitalizacja za pomocą naziemnego skanera laserowego Focus3D pozwoliła pozyskać dane bardzo dużej części powierzchni wykopaliska. Niektórych trudno dostępnych obszarów o skomplikowanych kształtach (studnie, piece itp.), nie udało się w pełni przekształcić na postać cyfrową. Z uwagi na cechy geometryczne placu oraz charakterystyczne aspekty otoczenia postanowiono wykorzystać doskonałe możliwości urządzenia FARO Freestyle3D – przenośnego, oferującego niezrównaną jakość i precyzję skanera, który szczególnie dobrze nadaje się do skanowania wąskich lub trudno dostępnych miejsc. Dzięki objętości skanowania sięgającej 8 m3 urządzenie szybko i wiernie dokumentuje pomieszczenia, konstrukcje i obiekty w 3D, tworząc chmury punktów o wysokiej rozdzielczości. Oferując precyzję na poziomie poniżej 1,5 mm, skaner nadaje się do wszystkich zastosowań wymagających szybkich pomiarów instalacji lub właściwości obiektów z różnych perspektyw.

Digitalizacja za pomocą skanera laserowego Focus3D firmy FARO

Połączenie danych 3D ze skanerów Focus3D i Freestyle3D firmy FARO

Ponieważ skaner Freestyle3D jest mniejszy, lżejszy, prostszy w obsłudze i nie wymaga prowadzenia digitalizacji z jednego miejsca, pozwolił dotrzeć do wielu zakamarków na placu El Born, dostarczając chmury punktów o charakterystyce podobnej do tej ze skanera naziemnego. Dzięki zastosowaniu lekkiej konstrukcji z włókna węglowego masa skanera ręcznego nie przekracza kilograma, w związku z czym jest on niezwykle praktyczny i mobilny. Oprogramowanie SCENE Capture na komputery typu tablet pozwala na intuicyjną obsługę – nawet dla nieprzeszkolonych użytkowników.

Ponieważ mamy tu do czynienia z profesjonalnym urządzeniem marki FARO, przekształcone na postać cyfrową elementy są równie precyzyjne jak w przypadku skanów wykonanych skanerem Focus3D, a formaty danych generowanych przez obydwa skanery są w pełni kompatybilne.

Aby przetestować możliwości nowego urządzenia i sprawdzić, czy uzyskane dane można scalić z istniejącym modelem ruiny El Born firma Captae wykorzystała system do digitalizacji niewielkiego pieca. Wyniki były przekonujące: skanowany obiekt i wszystkie jego zakamarki udało się przekształcić na postać cyfrową w ciągu nieco ponad 20 minut, podczas gdy dokonanie tego za pomocą skanera naziemnego trwałoby cztery razy dłużej i nie pozwoliłoby uzyskać kompletnej geometrii.

Dzięki oprogramowaniu SCENE 5.4 udało się całkowicie połączyć dane z dwóch skanerów oraz precyzyjnie dopasować model pieca do modelu wykopaliska. Test potwierdził, że oba systemy doskonale się uzupełniają.

PODSUMOWANIE

Aby umożliwić odtworzenie stanowiska archeologicznego w Centrum Kultury Born w Barcelonie, wykorzystano doświadczenie firmy Captae do przeprowadzenia skanowania 3D całej powierzchni placu i utworzenia siatki 3D w wysokiej rozdzielczości o realistycznej strukturze. Digitalizacja za pomocą skanera laserowego FARO Focus3D pozwoliła pozyskać bardzo dużą część powierzchni wykopaliska. Innowacyjny skaner FARO Freestyle3D został użyty w miejscach o skomplikowanych kształtach. Ponieważ jest to skaner przenośny, mniejszy i prostszy w obsłudze, który nie wymaga prowadzenia digitalizacji z jednego miejsca, pozwolił dotrzeć do wielu zakamarków, dostarczając chmurę punktów o podobnej charakterystyce. Połączenie tych dwóch urządzeń FARO umożliwiło zeskanowanie całego wykopaliska w 3D.

ZOBACZ RÓWNIEŻ ...
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: