Budujemy sieć na potrzeby CAD, instalacja Hamachi - cz. 2

06.11.2014 1

W ubiegłym tygodniu podzieliłem się przemyśleniami na temat tworzenia prywatnej sieci w systemie Windows. Udało nam się połączyć kilka komputerów w jedną sieć prywatną, pobrać licencję na program oraz zamontować dyski właśnie dzięki tej sieci.

Dzisiaj zastanowimy się jak do tej sieci dołączyć komputer z systemem LINUX. Na wstępie jednak chciałbym odpowiedzieć na kilka pytań, które otrzymaliśmy po poprzedniej publikacji:

Czy adres IP sieci Hamachi komputera jest stały czy zmienny?
Adres IP w sieci Hamachi jest stały. Co więcej nie powinien on się zmienić także po reinstalacji systemu. Prawdopodobnie jest on obliczany na podstawie numeru karty sieciowej. 

Po wylogowaniu się z komputera (komputer jest włączony ale nikt nie jest zalogowany) Hamachi się wyłącza na tym komputerze. Dziwne, ponieważ program jest uruchomiony jako usługa. Dopiero po zalogowaniu się do systemu komputer staje się widoczny w sieci. Dlaczego?
Wersja darmowa Hamachi do 5 stanowisk może się tak zachowywać. Karta sieciowa Hamachi jest włączona do momentu gdy ktoś jest zalogowany. Podobnie jest w przypadku pulpitu zdalnego. Jeśli jesteśmy zalogowani to karta działa, a po rozłączeniu wyłącza się. W wersji komercyjnej takie objawy nie występują. Co więcej, wystarczy, że komputer jest tylko w jednej sieci komercyjnej i np. 5 darmowych, a karta się nie wyłączy - będzie działać nawet gdy nikt nie jest zalogowany.

W czym taka sieć jest lepsza, skoro mogę na routerze ustawić udostępnianie portów?
Nie twierdzę, że jest lepsza w każdych warunkach, ale wydaje mi się, że jest znacznie bardziej bezpieczna ze względu na szyfrowanie, a dostęp do tej sieci jest ściśle limitowany. Jeśli posiadamy zewnętrzny internetowy adres IP, który jest zmienny lub współdzielony z innymi, to nie będzie nam łatwo udostępnić portów na routerze. A opisywana sieć prywatna ma niezmienne adresy, pomimo różnych metod łączenia się z internetem.

Jaki Linux?

Na potrzeby artykułu zainstalowałem CentOS w wersji 7.0. Z doświadczenia wiem (takie komputery mamy w sieci), że bez problemu instalację można przeprowadzić na CentOS 5 i 6 oraz ubuntu 12 lub 14.

Cały proces instalacji przeprowadzę z linii poleceń. Ma to jedną dużą zaletę - sposób ten jest niezależny od środowiska graficznego oraz wygląda podobnie dla różnych wersji Linuxa.

Ponieważ artykuł piszę w systemie Windows, to z Linuxem połączę się zdalnie za pomocą terminalu - jest to dla mnie wygodniejsze rozwiązanie. Do połączenia będę używał programu SecureCRT, ale można również użyć darmowego programu Putty.

UWAGA. Do ćwiczeń z instalacją najlepiej wybrać nieużywany komputer. Instalacja Linuxa na komputerze z danymi może spowodować ich utratę lub awarię zainstalowanego systemu Windows.

Instalacja hamachi

Upewnijmy się czy mamy zainstalowany pakiet LSB (który jest niezbędny do prawidłowego działania tej sieci prywatnej), wpiszmy w terminalu lsb_ i naciśnijmy tabulator. W systemie Linux tabulator dokańcza składnię polecenia lub nazwę pliku. Jeśli nic się nie stanie oznacza to, że nie ma takiego pakietu, oraz że musimy sami go zainstalować.

Wpisujemy yum install lsb i zatwierdzamy enterem.

yum-install-lsb

Jeśli komuś Linux kojarzył się tylko z problemami i koszmarnymi instalacjami oprogramowania to może poczuć się zawiedziony, ponieważ zanim można przeczytać to zdanie system informuje nas co trzeba zrobić i czy jesteśmy pewni. Potwierdzamy y

tak

Wszystkie pakiety zostaną pobrane i zainstalowane, a po chwili zobaczymy komunikat ukończono.

Proszę spróbować wpisać polecenie lsb_release -a, które powinno wyświetlić informacje jak w oknie poniżej (to co się wyświetli będzie różniło się w zależności od zainstalowanego systemu i komputera).

lsb

Pobierzemy teraz hamachi.

Wchodzimy na stronę https://secure.logmein.com/labs/#HamachiforLinux i klikamy "Learn more"

hamachilinux

1 2
KOMENTARZE (1)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło:
 
gieroy Dodany: 09.11.2014 18:12
Witam, wg mnie rozwiązanie to jest dalekie od doskonałości przede wszystkim zapomniano napisać podstawowej sprawy jak działa darmowe Hamachi i jakie są prędkości w tej usłudze - wniosek jest jeden usługa nie nadaje się do powyższych zadań ze względu na wysokie prawdopodobieństwo uszkodzenia plików otwieranych zdalnie w ten sposób! Jak zastępcze rozwiązanie preferuję użycie dysku sieciowego Synology i korzystanie z prywatnej chmury gdzie nie ma problemu z edycją plików gdyż posiadamy zawsze aktualną wersję na komputerze nie w sieci, dodatkowo mamy dostęp do 32 wersji wstecz! (gdyby coś źle się zrobiło:) ) a co do VPN jest też i to dodatkowo jesteśmy niezależnie od zewnętrznych rozwiązań. Pozdrawiam i powodzenia