Nowości Autodesk Inventor 2015 - Edycja bezpośrednia

03.09.2014 Skomentuj pierwszy

Jedną z najważniejszych nowości w Autodesk Inventor 2015 jest możliwość edycji bezpośredniej tj. dokonywanie zmian w modelu 3D bez udziału drzewa operacji. Możliwości edycyjne Inventora 2015 znacznie wychodzą poza natywne pliki zapisane w formacie ipt. Można w łatwy i szybki sposób modyfikować pliki 3D zapisane w uniwersalnym formacie wymiany danych jak: STEP, STP, SAT, oraz pliki 3D pochodzące z innych systemów CAD 3D zapisane w formatach odczytywanych przez program Autodesk Inventor jak: CATPart, prt, neu, sldprt, x_b, x_t, i innych.

Korzystając z polecenia „Edytuj bezpośrednio” działamy w taki sam sposób na modelach 3D bez drzewa operacji reprezentowanych jako „Baza”, jak na modelach 3D posiadających drzewo operacji. Wystarczy wybrać polecenie „Edytuj bezpośrednio”, następnie wskazać geometrię do zmiany i ciągnąc myszką dokonywać zmian bezpośrednio na modelu. Program automatycznie rozpoznaje geometrię części i umożliwia szybką jej zmianę. Możliwe jest wprowadzanie następujących zmian:

  • Modyfikacja gabarytów i wymiarów

  • Obracanie i przesuwanie geometrii

  • Przesuwanie, obracanie, pochylanie ścian modelu

  • Modyfikacje rozmiaru otworu, zaokrąglenia, fazy, …

  • Usuwanie otworów, faz, zaokrągleń, zaślepianie wycięć

  Ikona polecenia

Menu polecenia „Edycja bezpośrednia”

Wykonane operacje polecaniem „Edycja bezpośrednia” zapisywane są jako operacje w drzewie części, oraz są widoczne na modelu jako ikonki z symbolem operacji w miejscu wprowadzenia zmian. Zapisane tak operacje są już poleceniami parametrycznymi, które mogą podlegać łatwej modyfikacji przez dwukrotne kliknięcie w symbol operacji.

 

Przykłady modyfikacji kilku części 3D z użyciem polecenia „Edytuj bezpośrednio”

1. Modyfikacja obudowy przekładni stożkowej w Autodesk Inventor 2015 po imporcie modelu z pliku STEP za pomocą polecenia – „Edycja bezpośrednia”

Łatwa zmiana średnicy otworu

Wystarczy wskazać wewnętrzną powierzchnie otworu, wybrać ikonę „Rozmiar”. Ciągnąć za strzałkę lub wpisując zmianę wymiaru następuje zmiana średnicy otworu.

Usunięcie otworów

Po wybraniu ikony „Usuń” należy zaznaczyć wewnętrze powierzchnie otworów i zaakceptować, otwory zostaną usunięte z części.

Zmiana położenia szyku otworów

W łatwy sposób można zmienić kątowe położenie 6-ciu otworów w szyku. Należy wybrać ikonę „Obróć”, wskazać wewnętrzne powierzchnie otworów, wybrać polecenie „Zorientuj” i wskazać środek szyku. Zmiana położenia następuje przez obracanie manipulatorem lub wpisanie wartości kąta obrotu.

Przesunięcie kołnierza

Należy wskazać powierzchnie do przesunięcia. Ciągnąc za strzałkę lub wpisując wymiar można przesunąć powierzchnie o zadaną odległość.

Zmiana rozmiaru zaokrąglenia

Należy wskazać powierzchnie z zaokrągleniem. Wybrać ikonę „Rozmiar”, ciągnąc za strzałkę lub wpisując wymiar można zmienić wielkość promienia.

Zmiana położenie otworu

Zmiana następuje po wskazaniu wewnętrznej powierzchni otworu. Ciągnąc za strzałkę w wybranym kierunku lub wybierając strzałkę kierunku i wpisując wymiar można zmienić położenie otworu.

1 2 3
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: