O roli szkoleń i certyfikacji IT

29.07.2014 Skomentuj pierwszy
Kirstin Donoghue
Autodesk Partner Manager Europe, Connect

O roli szkoleń i certyfikacji IT, jako sposobie na odświeżenie swoich umiejętności i powrocie do pracy, po dłuższej przerwie w karierze zawodowej.

Po przerwie

Na brak aktywności zawodowej może wpływać wiele czynników – m.in. urodzenie i wychowanie dziecka, problemy zdrowotne, redukcja etatów, plany związane z przekwalifikowaniem, ale także realizacja marzeń w postaci np. podróży dookoła świata.

Powrót na rynek pracy po długiej przerwie nie jest łatwy. Wszystko jawi się, jako nowość i wymaga wdrożenia. Trzeba przyzwyczaić się do nowych obowiązków, nawiązać nowe relacje biznesowe, ale przede wszystkim nadrobić zaległości w wiedzy zawodowej, zwłaszcza w kontekście postępu technologicznego, pojawiania się nowych trendów oraz innowacji. Sytuacja ta w szczególności dotyczy sektorów i zawodów związanych z tworzeniem i cyfrowym projektowaniem – np. inżynierów, konstruktorów, projektantów przemysłowych, architektów. Rozwój szeroko rozumianych technologii IT i narzędzi wspomagających projektowanie spowodował rewolucję w całym procesie powstawania produktów. Wymusił potrzebę zindywidualizowania oraz zdecydowanego skrócenia czasu ich powstawania – począwszy od etapu projektu, a skończywszy na wprowadzeniu go na rynek. Takie podejście powinny przejawiać zwłaszcza firmy z sektora produkcyjnego oraz budowlanego, które muszą działać elastycznie i być przygotowane na zmiany. Ważne jest, aby być na bieżąco, śledzić biznesowe nowinki, rynkowe trendy oraz zmiany zachodzące w poszczególnych zawodach.

Sposobem na odświeżenie swoich umiejętności po dłuższej przerwie zawodowej mogą być szkolenia z zakresu IT oferujące certyfikaty. Umiejętności i wiedza zdobyte podczas takich szkoleń będą stanowić solidną podstawę i pomoc w powrocie do kariery zawodowej - pomogą uzupełnić wiedzę o najnowsze trendy oraz nowe metody pracy. Z punktu widzenia pracodawcy przystąpienie do szkoleń i uzyskanie certyfikatu pokazuje motywację i zaangażowanie, a sam certyfikat stanowi dowód posiadanych kompetencji i wiedzy pracownika.

Część certyfikatów IT, np. certyfikaty poświadczające znajomość oprogramowania Autodesk, czyli wiodących narzędzi do projektowania dla różnych branż mają charakter międzynarodowy, są uznawane na całym świecie. Zdany egzamin potwierdzony jest specjalnym osobistym certyfikatem, który pozwala na wykorzystanie logo certyfikacji na wizytówkach, CV czy też w stopce maila. Certyfikowani specjaliści nierzadko są również członkami szerszej społeczności ekspertów, mając dostęp do najnowszych trendów, wiedzy oraz najlepszych praktyk w danej dziedzinie, co również stanowi dla pracodawców wartość.

Udział w szkoleniach zakończonych uzyskaniem certyfikatu ma również znaczenie w przypadku zmiany pracy, która często wiąże się ze zmianą środowiska projektowego. Praca i czas poświęcony na naukę nowych, bardziej rozbudowanych narzędzi będzie dla pracodawcy świadectwem ambicji i aktywnego podejścia do nowych wyznań. Z kolei pracownikowi zagwarantuje poczucie bezpieczeństwa, pewność siebie oraz możliwość sprostania nowym wyzwaniom zawodowym. To także element wyróżniający - potwierdzający wysokie kwalifikacje i budujący przewagę na konkurencyjnym rynku pracy. Przykładowo uzyskanie certyfikatów w zakresie obsługi rozwiązań Autodesk jest dla projektantów samo w sobie czynnikiem motywującym, jak i okazją do rozwijania praktycznych umiejętności, które są niezbędne w ich pracy. Z oprogramowania Autodesk korzysta bowiem na całym świecie ponad 10 mln profesjonalnych użytkowników, dołączenie do tego grona daje dużo satysfakcji i chęci do dalszej pracy.

Biorąc pod uwagę szereg korzyści wynikających z uzyskania certyfikatu, nie dziwi fakt, że zainteresowanie certyfikacją z roku na rok rośnie. Udział w ustandaryzowanych szkoleniach z pewnością pomoże odświeżyć wiedzę i kompetencje specjalistom powracającym na rynek pracy po dłuższej przerwie. Warto zatem wykazać się determinacją i zaangażowaniem, aby ułatwić sobie powrót do zawodu.

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: