Zastosowanie optycznych skanerów 3D - Tuning

05.02.2014 Skomentuj pierwszy

Skanery 3D znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach. Od profesjonalnych zastosowań w przemyśle – jak na przykład kontrola jakości w wytwórni silników odrzutowych, aż do zastosowań hobbystycznych – jak w przypadku domowego skanera, dzięki któremu możemy skopiować na drukarce 3D zabawkę dla dziecka. W artykule przedstawiamy oryginalny przykład wykorzystania polskiego skanera evixScan 3D Pro w… tuningu.

Współczesna gospodarka wymaga coraz szybszego wytwarzania nowych produktów. Stąd wynika potrzeba skrócenia czasu projektowania i wprowadzania na rynek nowych wyrobów, a także konieczność błyskawicznej weryfikacji jakości produkowanych detali. W tej sytuacji skaner 3D staje się niezbędny w biurze projektowym, narzędziowni czy biurze kontroli jakości wielkiej fabryki, ale także jako wyposażenie niewielkiej firmy produkcyjnej. W trosce o jakość wyrobów firmy te muszą dbać o szybki i bezinwazyjny pomiar detalu. Optyczny skaner 3D świetnie sprawdza się w tych zastosowaniach. Precyzyjna kontrola wymiarów detalu jest równie istotna w przypadku elementów, których wytworzenie jest drogie i pracochłonne. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, jak to wpływa na bilans kosztowy wdrożenia.

Użycie zaawansowanego oprogramowanie do obróbki skanów 3D pozwala na dużo więcej. Na podstawie danych uzyskanych ze skanera możemy odbudować model CAD obiektu, po czym zmodernizować go lub wprowadzić uaktualnienia w dokumentacji, a także tworzyć na jego podstawie nowe elementy.

Owiewki na życzenie

Świetnym przykładem zastosowania skanerów 3D może być produkcja tuningowych owiewek motocyklowych przez firmę Loster Polska. Przedsiębiorstwo z Pacanowa na bazie seryjnych części produkuje owiewki dostosowane do specjalnych wymagań klientów, poprawiające komfort podróżowania i wygląd motocykla. Aby zachować zgodną z oryginałem jakość, gwarantującą bezpieczeństwo użytkowania i łatwość montażu, konieczne jest odtworzenie geometrii oryginalnych części. W tym celu wykorzystywany jest skaner eviXscan 3D Pro ze stolikiem obrotowym wyposażonym w specjalny uchwyt do owiewek, produkowany przez firmę Evatronix SA.

Jak w praktyce przebiega proces powstawania „owiewki na życzenie”? Oryginalną owiewkę mocujmy na stoliku obrotowym urządzenia skanującego. Po zeskanowaniu otrzymujemy tzw. chmurę punktów, którą oprogramowanie przetwarza na siatkę trójkątów odwzorowujących trójwymiarowy kształt detalu.

Zastosowanie stolika obrotowego znacznie przyspiesza pracę poprzez precyzyjne wstępne dopasowanie skanów. Dzięki temu czas obróbki i modelowania będzie mniejszy, a uzyskany model – dokładniejszy.

Kolejny etap odbywa się w oprogramowaniu do inżynierii odwrotnej. W komplecie ze skanerem eviXscan Pro dostarczany jest ceniony w branży program Leios lub jeszcze bardziej zaawansowany Geomagic. Z siatki trójkątów uzyskanej podczas skanowania program tworzy płaty powierzchni. Najważniejsze jest tutaj zachowanie ciągłości między płatami, co pozwoli uniknąć błędów w trakcie obliczania przepływu lub ścieżki obróbki. Z płatów powierzchni tworzony jest powierzchniowy model CAD analizowanego obiektu.

Otrzymany model importujemy do dowolnego programu CAD, umożliwiającego edytowanie. Projektant, bazując na powierzchni natarcia szybki, przedłuża górną krawędź zejścia strumienia powietrza wzdłuż krawędzi bocznych. Dzięki temu zabiegowi strumień powietrza kierowany będzie nad głowę motocyklisty, co zwiększy komfort podróżowania z większymi prędkościami.

Następny krok to dodanie grubości modelowi powierzchniowemu. Otrzymana w ten sposób bryła może zostać użyta do obliczeń przepływu powietrza w specjalistycznym oprogramowaniu oraz do wykonania formy w programie CAM.

Zdaniem Tomasz Obrochty, właściciela przedsiębiorstwa Loster Polska, wykorzystanie opisanej technologii z użyciem skanera eviXscan 3D wpływa pozytywnie na jakość produkcji, ponadto zwiększa powtarzalność i umożliwia łatwą edycję przygotowanych modeli. – Evatronix dostarczył nam bardzo przydatne narzędzie. Jesteśmy w stałym kontakcie z bielskimi konstruktorami, korzystamy z ich porad, a nasze uwagi z eksploatacji wykorzystywane są do rozwoju urządzenia. To bardzo komfortowa sytuacja – mówi Obrochta.

Przykładowa szybka ze zmienioną geometrią

Tomasz Sernicki
Evatronix SA

 

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: