Wypróbuj Solid Edge za darmo
Additive Manufacturing Meeting 2017
Targi 3D SOLUTIONS – poznański know-how o branży druku 3D
SOLIDWORKS WORLD 2017 #SWW17
Podwodne roboty zaprojektowane w SOLIDWORKS

ARDIS czyli optymalizacja rozkroju płyt meblowych

09.07.2014 Skomentuj pierwszy
Specyfika produktów branży meblarskiej wymusza używanie wielu różnych procesów na elementach nawet jednej bryły np.: oklejanie obrzeżem, oklejanie laminatem, oklejanie folią PCV, lakier itp. Niesie to za sobą konieczność zapanowania nad odpowiednim zarządzaniem naddatkami i przepływem elementów przez stanowiska.
 
 
Elementy muszą być wcześniej odpowiednio wycięte z naddatkiem co wiąże się z przygotowaniem listy formatek powiększonych o dany wymiar, często jest to robione ręcznie w Excel-u, po czym generuje się rozkrój. Niejednokrotnie po pierwszych obróbkach formatki wracają na cięcie by odpowiednio sformatowane mogły przejść kolejne operacje i tu znowu powrót do rozkroju. Najczęstsze sytuacje to:
  • obróbki elementów fornirowanych gdzie po rozcięciu pasów wędrują na prasy i ponownie wracają na pilarkę by rozciąć je na elementy
  • obróbka małych elementów np.: fronty szuflad gdzie okleja długą formatkę i ponownie powraca na pilarkę by wyciąć pojedyncze fronty

Na pewno rozwiązanie Excel + Optymalizacja jest dobrym pomysłem jednak ręczne operowanie tyloma zmiennymi wydłuża proces przygotowania i prowadzi do pomyłek.

Tu pojawia się ARDIS, który jest programem do tworzenia rozkroju. Posiada wiele algorytmów i funkcji dedykowanych optymalizacji dzięki czemu możemy osiągnąć najwyższą efektywność rozcinanego materiału minimalizując przy tym odpad płyt meblowych. Ponadto potrafi również przeprowadzić optymalizację listy elementów pod konkretne procesy aby naddatki były odpowiednio przygotowane do obróbek przed rozkrojem.

Dzieje się to dzięki możliwości programowania systemu ARDIS w oparciu o dane wejściowe jak i możliwości zmian i przeprogramowania danych na wyjściu. W rzeczywistości wygląda to tak, że system otrzymując listę z elementami pogrupuje je według materiałów i procesów przeliczając je odpowiednio o zadane wartości a wygenerowane rozkroje będą podzielone np. na: cięcie pasów do prasy, szatkowanie pasów na elementy.

Zautomatyzowanie tych procesów niesie ze sobą oszczędność czasu, ujednolicenie sposobu pracy i zmniejszenie błędów.
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: