CC OPEN DAYS 2024

Nowa Rama 2D i Rama 3D 7.0

30.06.2009 Skomentuj pierwszy

Od kilku dni dostępna jest nowa wersja programu do analizy konstrukcji stalowych, żelbetowych i drewnianych: Rama 3D 7.0. Do nowych funkcji programu możemy zaliczyć między innymi  możliwość wykonywania obliczeń układów 2D.


 
R3D3 - Rama 3D 7.0 a R2D2 - Rama 2D

Projektowanie konstrukcji budowlanych nie zawsze wymaga obliczeń pełnych przestrzennych schematów konstrukcyjnych. Większość typowych układów konstrukcyjnych pozwala sprowadzić układ statyczny do płaskiego modelu obliczeniowego. Jego dokładność jest w większości przypadków wystarczająca do typowych zastosowań inżynierskich. Z tego powodu program do analizy statycznej i wymiarowania układów prętowych R3D3 – Rama 3D został rozdzielony na dwa odrębne interfejsy użytkownika: dotychczasowy oraz nowy produkt R2D2 – Rama 2D.
 
Program R2D2 przewidziany jest do obliczeń statycznych oraz wymiarowania (wraz z modułami Interstal i Interdrewno) płaskich układów prętowych. W programie zachowano wszystkie podstawowe narzędzia graficzne jakie występują w programie przestrzennym (np. śledzenie, generatory itp) ułatwiające modelowanie konstrukcji. Oczywiście przystosowanie interfejsu do pracy z układami 2D znacznie ograniczyło ilość potrzebnych danych i w znacznym stopniu uprościło ich zadawanie. Niebagatelną dla użytkownika zaletą programu R2D2 - Rama 2D jest też jego cena i w razie potrzeby możliwość łatwego przejścia do wersji przestrzennej R3D3 (ta sama filozofia pracy z programem, oraz wczytywania projektów 2D w modelu 3D).
 
 
Nowości w programie R3D3 - Rama 3D 7.0
  • Optymalizacja obliczeń statycznych i algorytmu funkcji oczyszczania projektu.
  • Opcja zadawania elementu o podanej długości w kierunku wskazanego wektora.
  • Znajdowanie punktu przecięcia elementu rysowanego, równoległego do jednej z osi głównych z innym istniejącym prętem układu – w trybie płaskim i przestrzennym (przy włączonym trybie „orto” i bez). W trybie płaskim dołożona pionowa linia śledzenia.
  • Dodanie opcji przyciągania do konstrukcyjnej linii pomocniczej pionowej i poziomej podczas wprowadzania prętów w trybie płaskim (w jednej z płaszczyzn głównych) – działa z wykorzystaniem siatki lub bez.
  • Opcja dzielenia prętów względem jednego z jego rzutów w układzie globalnym, oraz przebudowa okna dzielenia prętów. 

  • Wprowadzenie edycji obciążeń prętowych i podporowych dla pojedynczego pręta lub węzła z poziomu drzewa projektu i z menu górnego.
  • Wprowadzenie możliwości wyboru w trybie wymiarowania indywidualnego i zbiorczego na co ma być przeprowadzone wymiarowanie: na wszystkie obwiednie (domyślnie), jedną wybraną obwiednię, wybraną kombinację lub na sumę wybranych grup.
  • Rozdzielenie wyświetlania wartości wymiarowania zbiorczego na rysunku zbiorczym osobno dla SGU i SGN, przełączanych odpowiednim przełącznikiem na zakładce Wymiarowanie.
  • Rozbudowa bazy profili o podstawowe typy profili spawanych dwuteowników IKS, IKSH, HKS, IPBS – łącznie z ich wymiarowaniem.
  • Rozbudowa bazy profili o blachy i płaskowniki.
  • Wydzielenie w programie wersji 2D i 3D jako dwóch odrębnych aplikacji, wykorzystujących te same moduły wymiarowania. Aplikacja R2D2 czyta i zapisuje pliki projektów f2d a aplikacja R3D3 czyta f2d i f3d a zapisuje jako f3d


 
Więcej informacji o programie RAMA 3D 
 
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło:
 
CC OPEN DAYS 2024